Z nieba do piekła

DSC01282 (Copy)

Normalnie zadzwoniłbym do pogotowia opiekuńczego, ale w Etiopii nie ma takiej instytucji. Chyba zrobiłem co zrobić się dało, radziłem się kogo mogłem, prosiłem o pomoc ludzi dookoła. Najczęściej słyszałem, aby pogodzić się z tym co nieuniknione. Teraz wydaje mi się, że ta sprawa od początku była przegrana.

Wiele przykrych doświadczeń w Etiopii już mnie spotkało i pewnie w przyszłości ich przybędzie. Wszechobecna bieda i niesprawiedliwość na każdym kroku bywa bolesna. Czasami mam wrażenie, że ten etiopski świat całkowicie stoi na głowie. Do wielu rzeczy można przywyknąć i się na nie uodpornić, ale gdy problemy dotykają naszych najbliższych, wtedy przeżywamy koszmar.

9 września 2013 roku zapadnie na zawsze w pamięci mieszkańców Ewnetegna Tamir. Nigdy nie widziałem żeby ktoś tak płakał, jak tego dnia Abeba i Ulli. Ambase siedział sam na piętrze i wyglądał przez okno, jakby liczył na pozytywny koniec. Tego dnia w domu nie słychać było muzyki, nie było zabaw, nikt nawet nie rozmawiał. Milczenie przeplatało się z płaczem, poczuciem bezsilności, złości i niezrozumienia.

Matko Etiopio nigdy Ci tego nie zapomnę, że nie dbasz o własne dzieci, zwłaszcza te niepełnosprawne. Bezbronne i całkowicie odarte z godności, zmuszane do życia w nędzy, na ulicy. Wykorzystywane do jednego celu – żebractwa.

1.8Image0335

Befirkera nie ma już wśród nas. Zabrała go biologiczna matka(chociaż w tej sytuacji ciężko o takie określenie), która uważała, że uzdrowi go woda święcona. Gdy do nas przyszła, jej drugi syn nie miał na sobie nawet butów. Najniższa klasa społeczna, dla takich ludzi niepełnosprawny w rodzinie oznacza karę boską. Niestety wiem czym się zajmuje. Żebrze. Teraz zbierze więcej od ludzi, jedną ręką trzymając dwulatka, a drugą niepełnosprawnego, naszego Befirkera. Nie wybaczę Ci Etiopio, że pozwoliłaś zabrać go z naszego domu, prawdziwego raju i rzuciłaś prosto do piekła ulicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *